Drugim niezwykle ważnym elementem, nad którym powinna się pochylić osoba z nadwagą, jest napęd. Mowa tutaj konkretnie o korbie, suporcie oraz pedałach. To kolejne elementy, które mocno odczuwają masę rowerzysty. Z tego powodu nie warto oszczędzać na osprzęcie. W takim przypadku doskonale sprawdzą się korby zintegrowane. Ich cechą charakterystyczną jest mocowanie w suportach zewnętrznych. Są one bardziej sztywne od klasycznych modeli, co sprawia, że są mniej podatne na odkształcenia.
Dobrą alternatywą może być zastosowanie korb połączonych na tak zwany wielowypust. Jest to rozwiązanie tańsze, ale nadal bardzo skuteczne. Złym pomysłem będzie natomiast zastosowanie korb „na kwadrat”. Takie modele nie są zbyt sztywne i wytrzymałe, a także są zwykle montowane w połączeniu z niskiej jakości suportami.
Nasza uwaga powinna się również skupić na wyborze pedałów. Nie można zapominać, że nie są one jedynie oparciem dla stóp, ale przede wszystkim ich zadaniem jest przenoszenie siły na napęd. Z tego powodu muszą być one wykonane z wytrzymałych materiałów. W przypadku osób otyłych zdecydowanie nie sprawdzą się modele plastikowe na łożyskach kulkowych lub ślizgowych. Najlepszym wyborem będą platformy metalowe z łożyskami maszynowymi.