Otyła młoda kobieta z czapką na głowie jadąca na rowerze po parku

Rower dla osób z nadwagą. Jak wybrać jednoślad dla otyłych?

Cięższe osoby muszą dobrać specjalny jednoślad, który wytrzyma większe obciążenia. Jak wybrać rower dla otyłych? Oto kilka porad!

Uprawianie sportu przez osoby otyłe to naprawdę duże wyzwanie. Z jednej strony aktywność fizyczna jest w ich przypadku niezwykle wskazana, z drugiej jednak, ze względu na dużą wagę, oddawanie się ćwiczeniom może być problematyczne. Dobrym pomysłem może być rozpoczęcie swojej przygody ze sportem od jazdy na rowerze, ponieważ jest to aktywność bezpieczna dla stawów. Trzeba jednak wiedzieć, że wymaga to dobrania odpowiedniego jednośladu. Jaki rower da osoby otyłej? Podpowiadamy!

Idealny rower dla osób z nadwagą – jakie powinien mieć parametry?

Rowery dla osób z nadwagą muszą charakteryzować się bardzo wytrzymałą konstrukcją oraz wzmocnieniami poszczególnych elementów. Duża waga rowerzysty sprawia, że na jednoślad działają ogromne przeciążenia, które przy złym doborze modelu, mogą doprowadzić do szybszego zużywania się. Czym więc powinien odznaczać się rower do 160 kg?

Koła

Najważniejszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając rower dla puszystych, są koła. To właśnie na nich opiera się cała masa kolarza, więc muszą one znosić bardzo duże obciążenia. Od razu warto zaznaczyć, że nie warto inwestować w tanie rowery z supermarketu. Są one skonstruowane z niskiej jakości komponentów, które bardzo szybko się zużyją pod wpływem wysokiej masy rowerzysty.

W przypadku kół powinniśmy postawić na obręcze wielokomorowe. Obowiązkowo powinny być one oczkowane lub kapslowane w miejscach, gdzie łączą się one ze szprychą. To dodatkowo wzmocni całą konstrukcję. Oprócz tego powinny one działać we współpracy z wysokiej jakości piastami.

Opony

Na uwagę zasługują również opony rowerowe dla ciężkiej osoby. W takim przypadku zdecydowanie warto postawić na szersze modele. Absolutne minimum powinny stanowić 2 cale (50 mm), ale warto postawić na 2,25 cala (57 mm). Szersza opona przekłada się oczywiście na mniejszą możliwość rozwinięcia prędkości, ale dzięki niej zyskujemy stabilność.

Ogromną zaletą zastosowania szerokich opon jest również zwiększona odporność na nacisk, a także amortyzacja nierówności. Niezwykle istotne jest również utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia. Jak je ustalić? To bardzo proste. Na bocznej ściance opony znajduje się zakres ciśnień, w którym najlepiej się sprawują. Pompując rower dla ciężkiej osoby, warto trzymać się górnej wartości.

Kobieta z nadwagą stojąca przy rowerze w parku

Napęd

Drugim niezwykle ważnym elementem, nad którym powinna się pochylić osoba z nadwagą, jest napęd. Mowa tutaj konkretnie o korbie, suporcie oraz pedałach. To kolejne elementy, które mocno odczuwają masę rowerzysty. Z tego powodu nie warto oszczędzać na osprzęcie. W takim przypadku doskonale sprawdzą się korby zintegrowane. Ich cechą charakterystyczną jest mocowanie w suportach zewnętrznych. Są one bardziej sztywne od klasycznych modeli, co sprawia, że są mniej podatne na odkształcenia.

Dobrą alternatywą może być zastosowanie korb połączonych na tak zwany wielowypust. Jest to rozwiązanie tańsze, ale nadal bardzo skuteczne. Złym pomysłem będzie natomiast zastosowanie korb „na kwadrat”. Takie modele nie są zbyt sztywne i wytrzymałe, a także są zwykle montowane w połączeniu z niskiej jakości suportami.

Nasza uwaga powinna się również skupić na wyborze pedałów. Nie można zapominać, że nie są one jedynie oparciem dla stóp, ale przede wszystkim ich zadaniem jest przenoszenie siły na napęd. Z tego powodu muszą być one wykonane z wytrzymałych materiałów. W przypadku osób otyłych zdecydowanie nie sprawdzą się modele plastikowe na łożyskach kulkowych lub ślizgowych. Najlepszym wyborem będą platformy metalowe z łożyskami maszynowymi.

Hamulce

Hamulce rowerowe dzielimy na klasyczne V-break oraz tarczowe. Jaki typ sprawdzi się na rower do 150 kg? W przypadku osób ważących więcej zdecydowanie lepiej sprawdzą tarczówki. Obowiązkowo muszą być to modele hydrauliczne z tarczami o średnicy co najmniej 180 mm. Takie parametry hamulców gwarantują skuteczne zatrzymanie roweru, nawet przy dużej masie kolarza. Pozwolą one hamować również podczas jazdy rowerem na śliskiej nawierzchni.

Siodełko oraz sztyca

Dobór siodełka to w dużym stopniu kwestia gustu. Nie ma tutaj konkretnych wytycznych, czy powinno być ono szersze, węższe, bardziej twarde lub miękkie. Każdy powinien wybrać taki model, który mu najbardziej pasuje. W przypadku rowerów dla osób otyłych znacznie większe znaczenie ma wspornik siodełka, czyli sztyca.

Element ten musi być wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów, ponieważ w musi on utrzymać sporą część naszej masy. Instynktownie dobrym pomysłem wydawałby się zakup amortyzowanej sztycy. Nie jest to jednak dobra droga. Są to zwykle tanie modele, które bardzo szybko się zużywają, zaczynając skrzypieć i przestając amortyzować. W dłuższej perspektywie nie będzie to dobre rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej postawić na żelowe siodełko.

Kobieta otyła w słuchawkach na uszach po pracy wsiadająca na rower

Rama

Rury oczywiście również są ważnym elementem, ale nie aż tak istotnym, jak te opisane wyżej. Rower na 140 kg powinien być pozbawiony lekkiej ramy, ale te są stosowane w zaawansowanych rowerach, więc raczej nie będziemy mieli z nimi do czynienia. Prawda jest taka, że zdecydowana większość ram pochodzących od markowych producentów spełni swoje zadanie podczas zwykłej jazdy. Nawet osoby o przeciętnej wadze jeżdżą przecież na wyprawy rowerowe, zabierając ze sobą mnóstwo sprzętu i rower bez problemów wytrzymuje takie obciążenie. Także bez obaw.

Jaki rower dla osoby otyłej?

No dobrze, poznaliśmy dokładną specyfikację, którą powinien charakteryzować się rower dla ciężkiego faceta lub kobiety. Ale w jaki sposób przekłada się to na konkretny model, który możemy wybrać? Takie osoby powinny zdecydowanie unikać szosówek lub rowerów miejskich. Modelami, których powinni szukać, są: rower górski, fatbike lub rower elektryczny. Dlaczego będzie to dobry wybór?

Rower górski

Pierwszym rodzajem jednośladu, na który warto zwrócić uwagę, jest rower górski, czyli MTB. Co do zasady jest on przeznaczony do jazdy po trudnym terenie, takim jak góry, lasy oraz nieutwardzone drogi, ale doskonale sprawdzi się również w przypadku osób z nadwagą. Dlaczego?

Tego rodzaju rowery charakteryzują się dużą wytrzymałością, co jest w tym przypadku pożądane. Oprócz tego są one wyposażone w solidną amortyzację, która zredukuje skutki dużego nacisku na podłoże. Warto również pamiętać, że użytkowanie roweru MTB nie musi się wcale ograniczać do wymagających szlaków. Równie dobrze można nim jeździć również po ulicach.

Fatbike

Kolejnym modelem, który warto rozważyć, jest fatbike. Wbrew nazwie, nie jest to rower dla grubasa. Swoją nazwę zawdzięcza on nienaturalnie szerokim oponom. Mają one 3,8 cala lub nawet więcej. Dzięki swoim właściwościom ogumienie takie zapewnia znakomitą trakcję w trudnych warunkach terenowych. Nie straszne mu piasek, błoto czy śnieg. Cechy te czynią z niego znakomitego kandydata na jednoślad dla osób z nadwagą.

Szerokie opony zapewniają dużą stabilność i przyczepność, co idealnie wpisuje się w potrzeby osób otyłych. Ogumienie działa w tym przypadku jak amortyzator, co zdecydowanie zwiększa komfort jazdy. Wadami tego rodzaju rowerów jest oczywiście duża waga i wysokie opory toczenia, co sprawia, że w pedałowanie trzeba włożyć zdecydowanie więcej siły.

Otyły młody chłopak opierający się o rower gotowy na trening

Rower elektryczny

Ostatnią propozycją jest rower elektryczny. Nie ma potrzeby szczegółowo tłumaczyć, na czym polega jego działanie, ponieważ popularność e-bike'ów zwiększa się z każdym rokiem. Taki typ jednośladu wyposażony jest w silnik elektryczny, który wspomaga pedałowanie. Taka funkcja może być bardzo dużym ułatwieniem dla osoby zmagającej się z dużą nadwagą.

Zalety takiego rozwiązania są dosyć oczywiste. Wsparcie silnika pomaga w pedałowaniu, co sprawia, że rowerzysta mniej się męczy. Jest to szczególnie ważne podczas pokonywania wzniesień. Warto również wiedzieć, że wsparcie silnika jest adekwatne do potrzeb użytkownika, co przekłada się na zwiększony komfort jazdy. Na korzyść rowerów elektrycznych działa również szeroka dostępność modeli. Ze wspomaganiem elektrycznym znajdziemy między innymi opisywane wyżej rowery górskie lub fatbiki.

Rower dla ciężkiej osoby – wygodna jazda to podstawa

Osoby otyłe powinny przywiązywać szczególną uwagę do wyboru roweru. Zakup pierwszego lepszego modelu dostępnego w supermarkecie, nie będzie najlepszym pomysłem. Takie jednoślady charakteryzują się niską jakością osprzętu, który szybko może ulec zużyciu. Osoba z nadwagą powinna wybrać solidny rower, który wytrzyma wszelkie obciążenia związane z wagą.

Rower z ramą z mocnego materiału, większe koła, miękkie siodełko – to tylko kilka elementów, które zapewnią komfort jazdy. Warto, aby ważąca dużo osoba zdecydowała się na rower górski, elektryczny lub fatbike. Każdy z tych rodzajów znajdziesz w ofercie Decathlon

Przeczytaj także:

produkty spożywcze leżące na kuchence turystycznej

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega?

Zdarza się, że ze względu na różnego rodzaju choroby jak cukrzyca czy otyłość, konieczne jest wprowadzenie diety niskowęglowodanowej. Sprawdź!

Kobieta z nadwagą w butach do biegania o zwiększonej amortyzacji

Jakie buty do biegania dla otyłych wybrać? Poradnik biegacza

Osoby z nadwagą muszą dobrać odpowiednie buty biegowe. Muszą one mieć amortyzację, by chronić mięśnie. Jakie buty do biegania dla otyłych wybrać?

kobiety w szatni ubrane w odzież do jogi

Joga dla otyłych. Zobacz, dlaczego każdy z nas może robić asany

Joga to aktywność, która kojarzy się głównie ze staniem na głowie i trudnymi figurami. Czy osoby z nadwagą i otyłością mogą trenować? Zobaczcie sami.

kobieta w odzieży plus size

Bieganie z nadwagą – jak zacząć, aby uzyskać dobre efekty?

Dowiedz się jak zacząć biegać z nadwagą? Poznaj najważniejsze aspekty bezpiecznego i efektywnego treningu, które pozwolą cieszyć się sportem.

koło roweru

Rower 26 cali. Na jaki wzrost taki rozmiar ramy rowerowej?

Rower 26 cali? Na jaki wzrost będzie odpowiedni? Sprawdź, kiedy taki rozmiar ramy rowerowej może się sprawdzić i jak dobrać właściwie rower do wzrostu