Budowa uprzęży wspinaczkowej – pas biodrowy, klamry, pętle
Uprząż wspinaczkowa to tak naprawdę jeden z najważniejszych elementów wyposażenia i sprzętu wspinaczkowego. To właśnie ona utrzymuje bowiem ciało wspinacza, gdyby coś poszło nie tak. Jest ona stale połączona z liną oraz z wcześniej umieszczonymi w ścianie zabezpieczeniami.
Na pierwszy rzut oka uprząż do wspinaczki może wydawać się po prostu plątaniną połączonych ze sobą pasów. Wszystkie z nich są jednak specjalnie skonstruowane tak, by pozwolić na zadbanie o bezpieczeństwo osoby, która założy uprząż w trakcie wspinaczki, czy to w górach, czy też na ściance.
Uprzęże wspinaczkowe podzielić możemy na trzy podstawowe rodzaje:
1. uprząż biodrowa – jest to zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj uprzęży. Składa się ona z dużego pasa biodrowego oraz dwóch pasów na uda,
2. uprząż piersiowa – ten rodzaj uprzęży stosowany jest jako uzupełnienie modelu biodrowego. Jak sama nazwa wskazuje – zakładana jest ona na klatkę piersiową, oplatając ramiona. Najczęściej wykorzystywana jest ona podczas wspinaczki z obciążeniem na przykład z plecakiem,
3. uprząż pełna – ten typ uprzęży obejmuje całe ciało. Zazwyczaj dzieli się na część piersiową oraz biodrową. Nie jest ona wykorzystywana w trakcie wspinaczek (jedynie w przypadku dzieci). Swoje zastosowanie znajduje ona podczas prac prowadzonych na wysokości, a także akcji ratowniczych.
Zanim przejdziemy do kryteriów wyboru uprzęży wspinaczkowej, kilka słów należy poświęcić samej jej budowie. Skupimy się na opisie uprzęży biodrowej, która stanowi i najczęściej wykorzystywany podczas wspinania się rodzaj. Jej największymi elementami są bez wątpienia pas biodrowy i pętle udowe. Jak sama nazwa wskazuje – są to części stabilizacyjne, które mają za zadanie oplatać nasze biodra oraz uda. Stanowią one podstawę całej konstrukcji. Wspomniane pętle obudowane są miękkim pasem udowym, którego zadaniem jest zapewnić nogom komfort, zapobiegając ich obtarciom. Jest on oparty na specjalnych, podtrzymujących uda taśmach.
Kolejnym ważnym elementem jest łącznik. Łączy on ze sobą pas biodrowy z pasami udowymi, a także to właśnie do niego przymocowana jest lina lub inny przyrząd asekuracyjny. Z tego właśnie powodu musi być on wykonany z wytrzymałych i odpornych na przeciążenia materiałów, które bez problemu utrzymają wspinacza bez względu na jego wagę. Częścią składową uprzęży alpinistycznej są także pętle sprzętowe, czyli szpejarki. Służą one przenoszeniu sprzętu wspinaczkowego. Ostatnim elementem są klamry do regulacji. Pozwalają dopasować uprzęż do własnych potrzeb.