kobieta w kasku z przypiętą uprzężą wspinaczkową

Jak dobrać uprząż wspinaczkową? Wskazówki do wspinaczki sportowej i górskiej

Uprząż wspinaczkowa to ważny element sprzętu wspinaczkowego. Sprawdź, jaka uprząż będzie najlepsza. Jaką wybrać uprząż do wspinaczki górskiej?

Wspinaczka to jedno z coraz bardziej docenianych hobby, szczególnie wśród osób, które wprost kochają adrenalinę. Aby jednak była ona bezpieczna, konieczny jest dobry sprzęt, do którego należy uprząż wspinaczkowa. Jakie rozróżniamy typy uprzęży? Jaka uprząż wspinaczkowa będzie dla Ciebie odpowiednia? W jaki sposób zbudowana jest uprząż? Jak dostosować ją do rodzaju wspinaczki i czym jeszcze kierować się podczas wyboru? Uprzęże wspinaczkowe – ranking.

mężczyzna zawiązujący uprząż wspinaczkową

Budowa uprzęży wspinaczkowej – pas biodrowy, klamry, pętle

Uprząż wspinaczkowa to tak naprawdę jeden z najważniejszych elementów wyposażenia i sprzętu wspinaczkowego. To właśnie ona utrzymuje bowiem ciało wspinacza, gdyby coś poszło nie tak. Jest ona stale połączona z liną oraz z wcześniej umieszczonymi w ścianie zabezpieczeniami.

Na pierwszy rzut oka uprząż do wspinaczki może wydawać się po prostu plątaniną połączonych ze sobą pasów. Wszystkie z nich są jednak specjalnie skonstruowane tak, by pozwolić na zadbanie o bezpieczeństwo osoby, która założy uprząż w trakcie wspinaczki, czy to w górach, czy też na ściance. 

Uprzęże wspinaczkowe podzielić możemy na trzy podstawowe rodzaje:

1. uprząż biodrowa – jest to zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj uprzęży. Składa się ona z dużego pasa biodrowego oraz dwóch pasów na uda,

2. uprząż piersiowa – ten rodzaj uprzęży stosowany jest jako uzupełnienie modelu biodrowego. Jak sama nazwa wskazuje – zakładana jest ona na klatkę piersiową, oplatając ramiona. Najczęściej wykorzystywana jest ona podczas wspinaczki z obciążeniem na przykład z plecakiem,

3. uprząż pełna – ten typ uprzęży obejmuje całe ciało. Zazwyczaj dzieli się na część piersiową oraz biodrową. Nie jest ona wykorzystywana w trakcie wspinaczek (jedynie w przypadku dzieci). Swoje zastosowanie znajduje ona podczas prac prowadzonych na wysokości, a także akcji ratowniczych.

Zanim przejdziemy do kryteriów wyboru uprzęży wspinaczkowej, kilka słów należy poświęcić samej jej budowie. Skupimy się na opisie uprzęży biodrowej, która stanowi i najczęściej wykorzystywany podczas wspinania się rodzaj. Jej największymi elementami są bez wątpienia pas biodrowy i pętle udowe. Jak sama nazwa wskazuje – są to części stabilizacyjne, które mają za zadanie oplatać nasze biodra oraz uda. Stanowią one podstawę całej konstrukcji. Wspomniane pętle obudowane są miękkim pasem udowym, którego zadaniem jest zapewnić nogom komfort, zapobiegając ich obtarciom. Jest on oparty na specjalnych, podtrzymujących uda taśmach.

Kolejnym ważnym elementem jest łącznik. Łączy on ze sobą pas biodrowy z pasami udowymi, a także to właśnie do niego przymocowana jest lina lub inny przyrząd asekuracyjny. Z tego właśnie powodu musi być on wykonany z wytrzymałych i odpornych na przeciążenia materiałów, które bez problemu utrzymają wspinacza bez względu na jego wagę. Częścią składową uprzęży alpinistycznej są także pętle sprzętowe, czyli szpejarki. Służą one przenoszeniu sprzętu wspinaczkowego. Ostatnim elementem są klamry do regulacji. Pozwalają dopasować uprzęż do własnych potrzeb.

Rodzaje uprzęży wspinaczkowych – sportowe, górskie

Jak wiadomo, wspinaczka to dziedzina niesamowicie szeroka, która składa się z wielu odmian. Spotkamy przecież wspinaczkę sportową, którą uprawia się na ściankach sztucznych, wspinaczkę wysokogórską, a także skialpinizm, czyli połączenie ze sobą narciarstwa zjazdowego wraz ze wspinaczką, które pozwoliło na stworzenie bardzo widowiskowego, ale też i wymagającego sportu ekstremalnego uprawianego przez osoby kochające napływ adrenaliny. 

Aby dobrze odpowiedzieć na potrzeby stawiane przez różne rodzaje wspinaczki, producenci sprzętu stworzyli wiele rodzajów uprzęży, które są dostosowane do szczególnych wymagań stawianych przez każdy z rodzajów wspinaczki

Uprząż sportowa

Pierwszy i wszechstronnie wykorzystywany typ uprzęży to ta sportowa. Jest ona przeznaczona do używania na ściankach wspinaczkowych, a także na odcinkach górskich położonych nieco niżej, gdzie w okresie letnim można bez problemu wspinać się w dość skąpym ubraniu. Taka uprząż musi być przede wszystkim lekka, gdyż nie powinna stanowić obciążenia w trakcie wspinania się. 

Zazwyczaj są to uprzęże nieregulowane w rejonie nogawek, dlatego powinna ona być dokładnie dopasowana do ciała wspinacza, który z niej korzysta. Brak regulacji w tych uprzężach wynika przede wszystkim z tego, że są one noszone w trakcie wspinaczki z użyciem jedynie lekkiego t-shirtu oraz specjalnych spodni wspinaczkowych. 

Uprząż biodrowa górska

Pora przejść na zupełnie inny biegun. Uprząż górska znacząco różni się od tej sportowej, gdyż musi być przystosowana do noszenia przy wykorzystywaniu większej ilości odzieży oraz sprzętu wspinaczkowego. Z tego właśnie powodu tutaj zawsze spotkamy już możliwość regulowania w pasach biodrowych

Uprząż górska poza tym różni się większą liczbą klamer zarówno na wysokości bioder, jak i ud, co znacząco poszerza zakres regulacji. Ponadto wyposażona jest w sporą ilość szpejarek, by móc ze sobą przenosić jak najwięcej sprzętu potrzebnego w trakcie wspinania się w bardzo wysokich górach, gdzie niezwykle ważna jest aklimatyzacja na wysokości i rozbijanie tam obozów. 

mężczyzna zawiązujący uprząż spinaczkową

Uprząż skialpinistyczna

Przeznaczona do skialpinizmu uprząż będzie pewnego rodzaju złotym środkiem pomiędzy tą przeznaczoną do wspinaczki wysokogórskiej a uprzężą sportową. Będziemy mieć do czynienia z dość lekką oraz kompaktową uprzężą, która jednak musi posiadać regulację z racji na fakt, iż jest używana w warunkach zimowych, gdzie bez grubszych, ocieplanych spodni trudno jest przetrwać. Jednocześnie regulacja nie jest zbyt duża, gdyż kolejna ważna cecha uprzęży skialpinistycznej to bardzo kompaktowe rozmiary po złożeniu

Uprząż górna/pełna, czyli uprząż wspinaczkowa dla dzieci

Jest to jedna z najrzadziej używanych uprzęży w trakcie wspinaczki. Z reguły korzystają z niej dzieci do około 11 roku życia. Poza tym uprząż pełna, czyli połączenie uprzęży biodrowej z piersiową jest też używana przez osoby pracujące na wysokościach, gdyż dzięki takiemu połączeniu jest im łatwiej utrzymać odpowiednią pozycję. 

Uprząż na Via Ferraty

Via Ferraty, czyli wspinaczka po specjalnych stalowych mostach i drabinkach, przy pomocy stalowej liny. Jest ona jednocześnie poręczą oraz głównym akcesorium asekuracyjnym. Jaką uprząż wybrać do tego rodzaju aktywności? Do pokonywania Via Ferrat poleca się uprzęże do wspinaczki klasycznej. Warto w tym przypadku jeszcze dokładniej sprawdzić, czy rozmiar uprzęży jest odpowiedni do parametrów wspinacza.

Uprząż górna/pełna – jak wybrać uprząż do wspinaczki? 

Uprząż wspinaczkowa – jaką wybrać? Tylko na odpowiednio dobranej uprzęży będziemy w stanie swobodnie wisieć bez ryzyka upadku w sytuacjach kryzysowych. Jak wiadomo, wybór jest ogromny, gdyż na rynku spotkamy zarówno uprzęże w pełni regulowane, jak i te, które trzeba dopasować dokładnie, gdyż nie są regulowane, na przykład na wysokości ud. 

Głównym kryterium wyboru uprzęży jest rodzaj uprawianej przez nas aktywności. Wspinaczka górska, wspinaczka sportowa po ściance, a także wspinanie się po skałach wymagać będą nieco innego rodzaju sprzętu. 

Jedna z najbardziej istotnych kwestii to dopasowanie uprzęży do swojego ciała. Tutaj na szczęście producenci sprzętu pozostawiają nam sporo możliwości. Dostępne są na przykład specjalne uprzęże do kobiecej sylwetki, która na wysokości bioder oraz ud potrafi diametralnie różnić się od męskiej, przez co damski sprzęt musi być również zupełnie inny. 

Kupując uprząż, musimy więc upewnić się, że po jej założeniu będziemy w stanie wygodnie się poruszać, obrócić, czy też wykonywać jakiekolwiek ruchy potrzebne w trakcie wspinaczki. Nie może też sprawiać dyskomfortu wynikającego z obcierania się. Do zapewniania pełnego bezpieczeństwa przy wspinaniu się na różnego rodzaju skałach potrzebujemy więc uprzęży, która wbrew pozorom nie będzie przylegać do ciała i będzie bardzo ciasna. Niebezpieczne jest też przesadzenie w drugą stronę. Zbyt luźna uprząż może bowiem sprawić, że nie będziemy mieć odpowiedniej asekuracji. 

Jak często wymieniać uprząż?

Naturalnie żadna uprząż nie będzie żyć wiecznie. Jej data przydatności nie jest jednak z góry określona i zależy między innymi od tego, jak intensywnie będzie wykorzystywana. Z reguły będziemy zmuszeni wymienić uprząż, gdy zobaczymy, że jej taśmy nie są już w dobrym stanie lub w momencie zaobserwowania problemów ze szwami. Niepożądane jest też korzystanie z uprzęży, która ma więcej niż 10 lat. 

Świadomość tego, jak wybrać uprząż wspinaczkową, jest bardzo ważna w kwestiach bezpieczeństwa każdego wspinacza. Warto zwrócić uwagę na regulację obwodu uprzęży, dobrać odpowiedni rozmiar i sprawdzić, czy jest po prostu wygodna i nie ogranicza ruchów.

Przeczytaj także

kobieta wspinająca się po skale

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Podpowiadamy jak dobrać sprzęt.

Uprzęż wspinaczkowa to obowiązkowy element wyposażenia podczas wymagających górskich wypraw. Jaką uprząż wspinaczkową wybrać?

Mężczyzna wykonujący węzeł na linie do wspinaczki

Jaką wybrać linę do wspinaczki? Rodzaje lin wspinaczkowych

Liny wspinaczkowe to akcesorium o przeznaczeniu asekuracyjnym. Sprawdź rodzaje lin wspinaczkowych i jak dobrać parametry liny do wspinania.

kobieta wspinająca się na ściance

Jak dobrać buty wspinaczkowe? ⛰️ Wskazówki dla początkujących

Jak dobrać buty wspinaczkowe do umiejętności? Jak dobrać rozmiar butów dla wspinacza? Jakie buty do wspinania na ściance zapewnią komfort?

mężczyzna otwierający plecak

Wejście na Gerlach - jak się przygotować na szlak?

Szlak na Gerlach nie jest oznakowany, na szczyt prowadzi kilka tras niedostępnych dla zwykłych turystów. Wejście jest możliwe tylko z przewodnikiem

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale z użyciem liny wspinaczkowej

Rodzaje wspinaczek – wspinaczka górska, skałkowa i sportowa

Wspinaczka to rodzaj sportowej aktywności. Jakie są rodzaje wspinaczki? Dla kogo wspinaczka górska, sportowa, skałkowa lub bouldering?