Gra w hokeja na lodzie – za co można zostać ukaranym?
Choć hokej jest grą brutalną, to lista zachowań, za które zawodnik otrzymuje karę, a sędzia może odesłać go na ławkę, jest całkiem długa:
– spowodowanie upadku przeciwnika;
– atak kijem hokejowym trzymanym oburącz;
– przeszkadzanie;
– trzymanie przeciwnika lub jego kija;
– nieprzepisowo ostra i brutalna gra;
– niesportowe zachowanie, mające na celu zyskać nieuczciwą przewagę w grze;
– uderzanie, zahaczanie, kłucie lub podcinanie kijem albo ciałem;
– atak łokciem, kolanem lub atak na plecy zawodnika;
– wrzucenie na bandę;
– natarcie;
– opóźnianie gry;
– celowe poruszenie bramki;
– celowe wybicie krążka za bandę;
– używanie nieprzepisowego sprzętu i wyposażenia.
Wystarczy, że na boisku do hokeja znajdą się bramki o nieprzepisowych rozmiarach, aby spowodowało to konieczność przerwy w grze (lub nawet niedopuszczenia do jej rozpoczęcia) w celu wymiany bramek na takie o właściwych rozmiarach.
W większości przypadków przewinienia nie muszą być ewidentne, a ich granice są płynne, czego dobitnym przykładem są często kary za brutalną grę: hokej zasadniczo jest sportem kontaktowym, natomiast to sędzia podejmuje indywidualnie decyzje co do tego, czy konkretne zagranie było dopuszczalne, czy nie.
Często zagrania brutalne są wyprowadzane celowo i ze świadomością kary. Inaczej niż w wielu innych dyscyplinach, kara w hokeju jest bardziej narzędziem dynamizacji gry niż realnego karania drużyny. Podobnie rzecz ma się z przeszkadzaniem czy opóźnianiem w trakcie gry – osoby nowe w tym sporcie często potrzebują kilku spotkań, żeby wyczuć, jakie zachowania są dopuszczalne, a jakie nie.