Kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych i odzieży kajakarskiej płynący kajakiem podczas spływu kajakowego

Co warto zabrać na kajaki – jak się przygotować i co ubrać?

Poradnik, dityczący tego co zabrać na spływ kajakowy. Co powinien mieć kajakarz? Podajemy ekwipunek na spływ jednodniowy i wielodniowy. Sprawdź listę.

Planujesz spływ kajakowy i zastanawiasz się, jak odpowiednio się ubrać? Właściwy strój na kajak to klucz do komfortu, bezpieczeństwa i przyjemności z tej aktywności. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym kajakarzem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, kwestia tego jak się ubrać na kajaki, ma ogromne znaczenie. Przeczytaj ten krótki poradnik. Znajdziesz w nim najważniejsze zasady dobierania ubioru na kajaki, wskazówki dotyczące tego, co zabrać na kajaki oraz o czym warto pamiętać wybierając się na kajaki.

Jaki ekwipunek zabrać na kajak?

Prawdopodobnie nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie, że na pierwszym spływie będziesz miał swój kajak, ale warto, byś miał ogólne rozeznanie w podstawowych typach. Kiedy będziesz zastanawiał się nad kupnem kajaka, pomyśl o jego ładowności i ilości sprzętu, który chcesz zabrać. Pomyśl też o wadze samego kajaka i czy zawsze będziesz miał kogoś, kto pomoże Ci go nieść. Większość kajaków ma zwykle trochę miejsca do przechowywania, ale tylko niektóre zapewnią wystarczającą jego ilość na sprzęt potrzebny podczas dłuższej wycieczki. 

Kajak i wiosła nie zapewnią Ci optymalnego doświadczenia i komfortu w trakcie spływu. Jeśli chcesz być pewny, że cała wyprawa będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna, powinieneś zaopatrzyć się we właściwy sprzęt kajakowy. Jakie elementy wyposażenia można uznać za podstawę?

Kobieta i mężczyzna trzymający wiosła kajakowe płynąc kajakiem z zapakowanym ekwipunkiem na spływ kajakowy

Nawet na spływ jednodniowy weź ze sobą gwizdek

Co wziąć na kajaki? Gwizdek może być przydatny w nagłych wypadkach, ponieważ może Ci pomóc zwrócić uwagę innych kajakarzy lub osób na brzegu. Na niektórych wodach gwizdek jest niezbędnym elementem wyposażenia, aby móc pływać kajakiem. Niektóre kamizelki mogą być wyposażone w gwizdek na lince. Jeśli nie, przymocuj gwizdek do swojej kamizelki, abyś mógł go łatwo dosięgnąć, jeśli się wywrócisz.

Gąbka – nieodzowny element ekwipunku

Gąbka może się przydać jako sposób na urozmaicenie pozycji siedzenia. Bardziej jednak przyda się podczas wycierania niewielkich ilości wody, która będzie co chwilę zbierać się w różnych miejscach, w których chciałbyś, aby choć przez chwilę było sucho.

Jedzenie i przekąski

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na jednodniowy spływ kajakowy, czy na spływ wielodniowy, posiadanie ze sobą wyżywienia i przekąsek to zawsze dobry pomysł. Małe przekąski, które można jeść podczas spływu, powinny zmieścić się w schowkach w pobliżu siedzenia, tak aby można je było łatwo złapać w wolnej chwili. Jedzenie na biwak można spakować do kajaka przechowując je w jednym z luków. W trakcie spływu na pewno sprawdzą się batony energetyczne.

Kobieta zabezpieczająca linkami ekwipunek potrzebny do zabrania na kajaki spakowany do wodoodpornej torby

Szczelne sakwy

Wodoszczelna sakwa pozwala chronić suche rzeczy podczas spływu. Wybierz odpowiedni rozmiar torby wodoodpornej, abyś mógł zabrać tyle ubrań i akcesoriów, ile potrzebujesz (szczególnie na spływ kilkudniowy). Sakwy przydadzą się też do zabezpieczenia takich elementów ekwipunku jak apteczka, portfel, i dokumenty, które należy odpowiednio zabezpieczyć przed wodą.

Telefon komórkowy i powerbank

Kiedy płyniesz kajakiem, telefon może się przydać w nagłych wypadkach lub do sprawdzenia prognozy pogody. Pamiętaj, aby bezpiecznie przechowywać go w wodoodpornej obudowie, aby nie zamoczył się, nawet gdy wypadnie za burtę. Jeśli planujesz wiosłować przez cały dzień lub przez kilka dni, koniecznie weź ze sobą powerbank.

Latarka

Jeśli wiosłujesz w nocy lub nocujesz na wodzie, oświetlenie może być niezbędne, aby inni użytkownicy mogli Cię zobaczyć i uniknąć kolizji. Latarka może się przydać nawet w ciągu dnia, gdyż rzeki meandrują wśród mrocznych zakątków i możesz potrzebować światła, by zorientować się na mapie, gdzie jesteś.

Rolka papieru toaletowego i ręcznik

Czy to krótki spływ, czy czeka Cię wiele godzin w kajaku, warto zadbać, by na liście rzeczy do wzięcia znalazła się rolka papieru toaletowego. Jeśli nawet znajdziesz toaletę w miejscu, do którego przybijesz, może nie być w niej udogodnień, do których jesteś przyzwyczajony. Ręcznik zawsze warto mieć przy sobie, gdy jest się otoczonym wodą. Łatwiej się wysuszyć po każdej przygodzie.

Worki na śmieci

Jeśli planujesz biwak podczas podróży, torby na śmieci są niezbędną rzeczą do spakowania. Nie powinieneś zostawiać żadnych śmieci, które mogłyby zanieczyścić wodę lub zaszkodzić dzikiej przyrodzie. Nie zostawiaj po sobie śladów i każde miejsce zostaw co najmniej w takim stanie, w jakim je zastałeś.

Osoba trzymająca mapę którą warto zabrać na kajaki

Mapa lub urządzenie z GPS 

Mapa może być pomocna w przypadku szlaków wiosłowych, ponieważ pomaga zlokalizować miejsca do lądowania, aby zatrzymać się na odpoczynek lub piknik. Mapy szlaków wiosłowych są czasami dostępne z wodoodporną okładką lub laminatem. Możesz przechowywać mapę w przezroczystym wodoodpornym etui lub koszulce, aby chronić ją przed wodą. GPS może być również przydatny na szlakach wodnych. Dzięki temu możesz oznaczać punkty orientacyjne i odwiedzone miejsca.

Jak się ubrać na spływ kajakowy?

Ubierz się odpowiednio do temperatury wody – nie do temperatury powietrza. Czy to oznacza, że powinien wystarczyć zwykły strój plażowy? Wręcz przeciwnie. Warunki pogodowe są czymś, o czym należy pamiętać, ale nie należy wybierać stroju na podstawie samej temperatury powietrza. Doświadczeni kajakarze wybierają strój kajakarski tak, by być gotowym, gdy (a nie „jeśli”) zdarzy się wywrotka i wpadną do rzeki. 

Ogólne zalecenia dotyczące odzieży i podstawowe porady dla kajakarzy

Sprawdź prognozę, przygotowując się do spływu. Zawsze łatwiej jest się przygotować, gdy wiesz, czego się spodziewać. Jeśli to możliwe, dowiedz się, jaka jest temperatura wody w rzece, na której organizowany jest spływ. 

Spakuj zapasowe ubrania, bo prawdopodobnie będziesz przynajmniej raz całkowicie przemoczony, zanim przygoda się zakończy. Warto zabrać przechowywać wszystko w wodoszczelnej torbie. Powrót do domu w suchych ubraniach jest znacznie przyjemniejszy.

Zastanów się, gdzie i jak – szybkie wiosłowanie na pobliskim stawie nie będzie wymagało tego samego sprzętu i odzieży sportowej, co pokonywanie bystrzy górskich IV klasy.

Warstwy, warstwy, warstwy – kilka cieńszych warstw, składających się z materiałów syntetycznych, to odpowiedniejszy wybór niż jedna, gruba. Ubrania wyschną szybciej, a jeśli zrobi się gorąco, będziesz mógł zrzucić jedną lub dwie warstwy.

Najważniejsza jest wygoda i swoboda ruchu – komfort i dobre samopoczucie to podstawa każdego sportu. Zdecyduj się na ubrania, które nie będą krępować Twoich ruchów. Machanie wiosłem to czynność wymagająca dużej swobody.

Przygotowany na spływ kajakowy mężczyzna płynący kajakiem w odzieży kajakarskiej i kamizelce asekuracyjnej

Dlaczego należy unikać bawełny?

Na pustyni bawełna jest bardzo mile widziana – ale na wodzie zdecydowanie się nie sprawdzi. Poniżej przedstawiamy wady ubrań z bawełny:

– suszenie ubrań z bawełny trwa wieczność,
– nie zapewnia izolacji, gdy jest mokra, co powoduje szybką utratę ciepła ciała,
– wchłania wodę w niewyobrażalnych ilościach, powodując dyskomfort i utrudniając pływanie,
– nie odprowadza wilgoci.

Bawełna to zdecydowanie najgorszy materiał na odzież dla kajakarza – nigdy nie powinna być noszona podczas uprawiania tego typu aktywności.

Jak ubrać się na kajaki latem?

Promienie słońca na skórze, ciepłe powietrze i chłodząca woda – przyjemnie jest spędzić czas na jednodniowym letnim spływie. W ciepłe i słoneczne dni najbardziej istotne wydaje się zabranie ze sobą zarówno stroju kąpielowego, jak i sprayu na poparzenia słoneczne. Warto jednak być przygotowanym na każdą sytuację i wiedzieć, że nieprzemakalne buty z twardą podeszwą sprawdzą się bardziej niż trampki do chodzenia w wodzie z kamieniami, gdy trzeba przenieść kajak.

Zastanawiając się co trzeba mieć na spływ kajakowy latem, dobrze pamiętać o kilku sprawach:

1. warto mieć koszulę z długimi rękawami – może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale luźna koszula z długimi rękawami wykonana z szybkoschnących tkanin może zapewnić chłód i zapobiec przegrzaniu. Kolejną jej zaletą jest okrycie ciała, a co za tym idzie mniejsze ryzyko poparzenia słonecznego,

2. szorty – o ile są szybkoschnące, wygodne i nie krępują ruchów ani nie powodują otarć, możesz nosić prawie wszystkie rodzaje szortów (z wyjątkiem dżinsowych). Pamiętaj, aby unikać supercienkich tkanin, ponieważ prawdopodobnie nie wytrzymają one ciągłego tarcia i trudnych warunków przez długi czas,

3. buty sportowe do wody lub sandały – cokolwiek uznasz za wygodne. Unikaj jednak klapek. Mogą pasować do plażowego klimatu, ale łatwo się zsuwają – i to w najmniej odpowiednich momentach i nie zapewniają żadnej ochrony przed kamieniami,

4. okulary przeciwsłoneczne – długotrwała ekspozycja na odbite promieniowanie UV może uszkodzić oczy i doprowadzić do zapalenia rogówki, stanu podobnego do „ślepoty śnieżnej”. Pomyśl o paskach mocujących okulary, aby nie zgubić ich w wodzie,

5. krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV – wodoodporny krem ​​chroniący przed promieniami słonecznymi o wskaźniku SPF od 30 do 50. Nie daj się zwieść zachmurzeniu w ciepły dzień, stosuj krem obficie co 40 do 80 minut.

Osoba w skarpetach neoprenowych doskonałych do ubrania na kajaki w zimę opierająca stopy o brzeg

Jak ubrać się na kajaki w zimę?

Najważniejsze reguły dotyczące ubioru na spływ kajakowy nie różnią się w zależności od pory roku. Można jednak wspomnieć o kilku istotnych aspektach, które zwiększą Twój komfort.

Dla przykładu, zadbaj o komfort swoich stóp. W tym przypadku dobrą inwestycją mogą być skarpety i buty neoprenowe. Propozycją godną rozważenia będzie również fartuch kajakowy, a także specjalny blok piankowy. Odizoluje on Twoją skórę od powierzchni kajaka, który w lodowatej wodzie zdecydowanie przejmie trochę tego chłodu.

Strój na kajaki zimą musi zapewniać ciepło, być nieprzemakalny, a jednocześnie sprawnie odprowadzać pot. Pierwszą warstwą powinna być bielizna termoaktywna. Ubierając się na kajaki zimą wybieraj szybkoschnące, izolujące i odprowadzające wilgoć tkaniny syntetyczne – poza neoprenem warto wspomnieć również o poliestrze, nylonie i polipropylenie – to najbezpieczniejszy wybór w mokrym i zimnym otoczeniu. Jeśli wolisz naturalne włókna, zdecydowanie korzystniejsza od bawełny jest wełna z merynosów.

Jakie spodnie na kajaki?

Nie każdy przywiązuje dużą wagę do wyboru właściwych spodni. Jeśli jednak chcesz stworzyć odpowiedni strój na spływ kilkugodzinny, warto wziąć pod uwagę również i tę część garderoby. W przypadku łagodnych spływów i wycieczek w gorące dni nie ma większych przeciwwskazań, by założyć na siebie krótsze spodenki. Warto wtedy postawić na elastyczny egzemplarz, który zapewni sporą swobodę ruchów niezależnie od sytuacji.  Przyjrzyjmy się różnym rodzajom spodenek do sportów wodnych, które możesz już mieć w szafie i zabrać na kajak.

– Spodenki do wiosłowania – są dość elastyczne, bardzo podobne do szortów do biegania. Sięgają do kolana i dzięki temu uzyskujesz w nich pełną wszechstronność i swobodę ruchu nogami podczas szybkiego wiosłowania.

– Spodenki na deskę – to klasyczny strój do surfingu, z którego korzysta prawie każdy, ponieważ są luźne, elastyczne, dobrze odprowadzają wilgoć i szybko schną. Zwykle sięgają do kolan lub nieco poniżej. Są bardzo lekkie i nadają się do każdego sportu wodnego.

– Spodenki neoprenowe – spodenki piankowe, których zadaniem jest ochrona przed obcieraniem i izolacja w zimnej wodzie. Nie utrzymują ciepła tak skutecznie, jak pełnowymiarowe spodnie piankowe, ale będzie Ci w nich cieplej, niż w spodenkach opisanych wcześniej.

– Spodenki z podszewką z polaru lub neoprenu – Takie szorty są nieco grubsze dzięki zastosowaniu nylonu (lub innego wodoodpornego materiału) na zewnątrz i wewnętrznej podszewki z neoprenu lub polaru, aby zapewnić ciepło. Zatrzymują powietrze wewnątrz, aby ocieplić górne części nóg.

Dobrą opcją podczas ciepłych miesięcy będą również legginsy. Co zaś w przypadku chłodniejszych dni lub opadów deszczu? Ciekawą propozycją mogą być spodnie ortalionowe lub spodnie trekkingowe. Kolejną opcją są również wodery, stosowane przez wędkarzy w trakcie intensywnych opadów deszczu.

Kobieta i mężczyzna w odzieży kajakarskiej i kamizelkach asekuracyjnych niosący kajak i wiosła przygotowani na to co zabrać na kajaki

Co jeszcze zabrać na kilkudniowy spływ kajakowy?

Nie wszystkie spływy kajakowe można (i nie wszystkie warto) organizować w taki sposób, żeby noclegi wypadały w hotelach albo w domkach. Jednak biwak ma swój urok, ale oznacza też konieczność spakowania dodatkowego wyposażenia. Poniżej podpowiadamy jak się spakować na kajaki w przypadku kilkudniowego spływu:

Namiot, karimata, materac samopompujący to sprawa oczywista. Dobrze, żeby sprzęt był w miarę mały, dość lekki i łatwo się rozkładał, bo po całym dniu przy wiosłach na pewno nie będziesz mieć ochoty na siłowanie się z namiotem.

Kuchenka turystyczna, kartusze gazowe, garnuszek oraz prowiant. Wbrew pozorom w ciepłe dni gorąca herbata jest jeszcze bardziej pożądana niż w środku zimy.

– Menażka, sztućce i naprawdę dobry nóż. Zamiast zwykłego noża kuchennego lepiej kupić porządny myśliwski, turystyczny czy survivalowy, dzięki któremu można otworzyć puszkę, przeciąć jakąś linkę czy wyjść z wielu trudnych sytuacji. Te sprzęty nie należą do najtańszych, ale naprawdę mają duży potencjał na kilkudniowym spływie.

– Niewielka siekiera i saperka. Teoretycznie wystarczy, żeby jedna osoba w ekipie miała taki sprzęt, ale pomyśl, czy nie warto być właśnie tą osobą. Siekierka usunie drobne przeszkody lub pozwoli zgromadzić drewno, a saperka umożliwi okopanie się w namiocie. Pogoda nigdy nie jest gwarantowana i warto okopać się zawsze, a nie tylko wtedy, kiedy ulewa jest tylko kwestią czasu.

– Zapałki lub zapalniczki. Teoretycznie oczywiście można zastąpić je krzesiwem, ale zapalniczka w większości przypadków jest całkowicie wystarczającym rozwiązaniem, a na pewno znacznie wygodniejszym. Może jednak nie ta najtańsza, bo może okazać się zawodna, a na biwaku lepiej mieć pewność, że ogień uda się sprawnie rozpalić.

– Środek na komary. Nad wodą, w szczególności w godzinach wieczornych, łatwo wpaść w objęcia tych uciążlliwych owadów. Nawet grubsze ubrania wcale nie muszą być wystarczającą ochroną przed ugryzieniami. Odpowiedni środek w postaci na przykład sprayu rozwiąże jednak sprawę.

Planując spływ kajakowy, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie zarówno pod kątem sprzętu, jak i odzieży. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu Twój spływ kajakowy będzie nie tylko bezpieczny, ale również niezwykle przyjemny. Ciesz się przygodą na wodzie!

Znajdź na Decablog:

Przeczytaj także:

ludzie pływający na kajakach

Szlaki kajakowe na Podkarpaciu - TOP 5 najlepszych szlaków

Marzą Ci się zjawiskowe spływy kajakowe? Podkarpacie ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji. Sprawdź zestawienie na Decablogu!

kobieta i mężczyzna w kapokach z wiosłami w rękach płyną kajakiem

Jaki kajak pneumatyczny wybrać na wakacyjny wyjazd?

Kajak pneumatyczny to świetne turystyczne rozwiązanie dla każdego kajakarza, który chce, by w podróży kajak zajmował tyle miejsca, co plecak

mężczyzna w butach na kajak i kobieta wciągający kajak z dzieckiem w kapoku do wody

Jakie buty na kajaki zabrać, jeśli wybierasz się na spływ?

Jeśli wybierasz się na spływ kajakowy, sprawdź jakie buty na kajaki najlepiej zabrać ze sobą, by dobrze wspominać czas na rzece

kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych  płynący kajakiem

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać?

Jaki kajak będzie dobry dla początkujących, a jaki przyda się osobom, które wiosłują od dawna? Poznaj rodzaje kajaków i dobierz odpowiedni dla siebie

Gdzie na kajaki w mazowieckim? Malownicze trasy spływów

Gdzie na kajaki w mazowieckim? Malownicze trasy spływów

Kajakarstwo to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu. Gdzie na kajaki w mazowieckim? Oto kilka propozycji tras spływów kajakowych!