Hokej na trawie – podstawa, czyli kij
Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem wyposażenia amatorów hokeja, niezależnie czy mówimy tutaj o zimowej, czy letniej odmianie tego sportu, jest kij. Ten długi przyrząd służy graczom do odbijania krążka lub piłki, a w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, znanych z lodowisk NHL, nawet do bezpośredniej walki z przeciwną drużyną. Oczywiście nie jest to zachowanie zgodne z zasadami gry, jednak w dalszym ciągu kij do hokeja pozostaje podstawowym narzędziem i atrybutem gry w hokeja. Jaki powinien być idealny kij, który użyjemy w rozgrywce na trawie?
Kije do hokeja na trawie są klasycznie wykonywane z drewna – najczęściej wykorzystywane do tego celu rodzaje drzew to morwa bądź jesion. Wraz z rozwojem technologii producenci kijów do hokeja na trawie zaczęli dodawać do drewna materiały sztuczne, takie jak włókna węglowe, włókna szklane czy kevlar. Teoretycznie im mniej jest prawdziwego drewna w naszym kiju, tym jest on lepszy jakościowo. Dlaczego tylko teoretycznie?
Zastosowane w kiju materiały typu włókno węglowe czy włókno szklane dają naszemu kijowi więcej „mocy”, odporności na wstrząsy i ogólnej trwałości. Oznacza to w praktyce tyle, że kijem wykonanym w większości z włókna węglowego możemy uderzyć piłkę mocniej i przy okazji mniej boleśnie to odczuć. Ze względu na to, że nasz kij zaabsorbuje sporą część siły uderzenia i stłumi drgania, nasza dłoń ucierpi mniej, jednak nasza precyzja może być daleka od oczekiwanej, gdyż właśnie drewno nadaje naszemu kijowi więcej sprężystości. Uderzenie giętkim kijem da nam większą pewność w kwestii tego, gdzie poleci piłka.
Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z hokejem na trawie i nie wiemy jeszcze, jaki materiał kija najlepiej odpowie na nasze potrzeby, najlepiej jest skusić się na kij uniwersalny, czyli taki, który łączy w sobie zalety sztucznych tworzyw i naturalnego drewna.