osoba stojąca na lodowisku w łyżwach hokejowych

Jak prawidłowo wiązać łyżwy hokejowe i figurowe?

Jeśli chcesz wiedzieć czym jest prawidłowe sznurowanie łyżew hokejowych, zapraszamy do lektury. Dowiesz się jakie sznurówki wybrać i jak je zawiązać.

Łyżwy hokejowe (hokejówki) używane są nie tylko do uczestniczenia w rozgrywkach hokejowych, ale również do jazdy po lodowisku. Są bowiem osoby, dla których jazda w łyżwach figurowych jest po prostu mało komfortowa. Są i takie, które z kolei nie wyobrażają sobie jazdy w modelach hokejowych. Hokejówki dedykowane są zarówno grze w hokeja, jak również jeździe rekreacyjnej. Ze względu na konstrukcję buta, przemieszczanie się w nich przywodzi na myśl jazdę na rolkach. W przeciwieństwie do figurówek, które stworzone są do tańca na lodzie i jazdy figurowej. Jakie sznurowadła należy dobrać do łyżew i jak wiązać je w sposób poprawny? Sprawdź!

Rodzaj sznurówek do łyżew

W sklepach Decathlon znaleźć można różne rodzaje sznurówek do łyżew. Dostępne są sznurowadła okrągłe i płaskie. Wybierać można spośród tradycyjnych i woskowanych. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jazdą na łyżwach, zapewne nie wiesz który rodzaj najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. W dużej mierze jest to kwestia gustu. Zakup oferowanych w sklepach sportowych modeli jest często zależny od osobistego widzimisię oraz od ceny produktu. Jakie więc sznurowadła do łyżew hokejowych będą lepsze? Z doświadczenia wiemy, że najlepiej sprawdzają się w tym sporcie modele płaskie. Ich szerokość powinna oscylować w granicach od 4 do 10 milimetrów. Rzadziej się rozwiązują i pozwalają na lepszą stabilizację stopy. Warto postawić na model woskowany, ponieważ nie nasiąka on wodą, co na lodowisku jest niezwykle istotną cechą.

Długość sznurówek – jakiej długości powinny być sznurowadła do łyżew?

Wybierając sznurówki do łyżew, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich rodzaj i ewentualne pokrycie woskiem, ale również na ich długość. Wybór tego parametru nie jest jednak wcale taki prosty, ponieważ zależny jest on od rodzaju łyżew oraz od ich rozmiaru, a także od osobistych preferencji, w tym przypadku dotyczących siły wiązania. Inną długość wybierają osoby, które lubią mieć duży luz, inną Ci, którzy stawiają na ciasne sznurowanie. Zazwyczaj osoby, które na lodzie stawiają swoje pierwsze kroki, stawiają na ciasne sznurowanie od dołu do samej góry. Może to ułatwić naukę, ponieważ mocowanie gwarantuje sztywność i stabilizację. Doświadczeni łyżwiarze częściej pozostawiają miękką cholewkę, mocniej zasznurowując jedynie obszar w okolicach stopy. Jak łatwo się domyślić, Ci pierwsi muszą posiadać sznurówki dłuższe niż standardowe, natomiast ci drudzy spokojnie mogą wybrać modele nieco krótsze.

łyżwy do jazdy figurowej na tle lodowiska

Prawidłowe sznurowanie – jak wiązać łyżwy?

Zanim zasznurujesz łyżwy, upewnij się, że wkładka w bucie ułożona jest tak, jak powinna. Sprawdź czy nie podwinęła się ona z jakiejkolwiek strony. Następnie włóż nogę do buta i ułóż całą stopę tak, by była ona rozłożona równo. Upewnij się, że nie masz podkurczonych palców, a pięta dotyka zapiętki z wewnętrznej strony. Następnie rozpocznij zawiązywanie sznurówek, zaczynając od samego dołu. Zaciśnij je na najniższej położonych otworach i stopniowo przechodź w kierunku górnym. Pamiętaj, żeby koniecznie prawidłowo ułożyć nie tylko wkładkę, ale i język. Łyżwy "zapamiętują" ułożenie języka, więc jeśli nie ustawisz go prawidłowo, potem będzie to naprawdę trudno zmienić. Całość zakończ prostym węzłem i kokardką. Pamiętaj, że zadaniem sznurówek jest w dużej mierze stabilizowanie kostki. Odcinek na wysokości palców powinien więc być zaciśnięty słabiej, aby zagwarantować odpowiednie krążenie krwi. Aby sznurowadła nie były ściśnięte zbyt ciasno, warto po każdej parze otworów upewnić się, że możesz usiąść mając na nogach łyżwy. Jest to prosta zasada, która znacznie podnosi komfort jazdy.

Odpowiednia siła – jak mocno zaciskać sznurowadła podczas ich wiązania?

Jeśli zależy Ci na większej stabilizacji, zaciśnij sznurowadła trochę mocniej niż robisz to w standardowym obuwiu. Jeżeli wolisz mieć więcej możliwości ruchu nogi wewnątrz buta, postaw na słabszą siłę zacisku. Nieco bardziej luźne sznurówki to niepodważalna zaleta w przypadku, gdy masz już jakiekolwiek panowanie nad łyżwami. Jeżeli dopiero uczysz się jeździć, zasznuruj je nieco mocniej. Pamiętaj, że zbyt luźne buty mogą oznaczają małą stabilność podczas poruszania się na lodzie. To z kolei może skutkować utratą równowagi upadkiem lub kontuzją kostki. Procesu zasznurowania należy więc przestrzegać w każdym jego etapie.

Haczyk do wiązania łyżew – jak sprawniej i efektywniej zawiązać sznurówki?

W dobrych sklepach sportowych znaleźć można specjalne haczyki do sznurowadeł w łyżwach. Służą one mocnemu zaciskaniu sznurówek. Palcami ciężko jest bowiem złapać je odpowiednio silnie, zwłaszcza przy dolnych otworach. Dzięki haczykowi ruch jest pewniejszy i bardziej stabilny. Taka pomoc z zewnątrz sprawdza się jednak właściwie tylko w przypadku przygotowywania łyżew do treningu lub zawodów. Jazda rekreacyjna nie wymaga korzystania z tego rodzaju akcesoriów, choć jeśli masz chęć, spokojnie możesz z niego korzystać również jeżdżąc hobbystycznie.

Przeczytaj także

 Jak dobrać kij do unihokeja?  Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać kij do unihokeja? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać kij do unihokeja? Bierz pod uwagę stronę, po której trzymasz kij, jego długość i sztywność oraz tworzywo, z której wykonano sprzęt do uniho

Kobieta w kasku i ochraniaczach hokejowych grająca w hokeja na lodzie według zasad

Zasady gry w hokeja na lodzie – jak przebiega mecz hokeja?

Hokej na lodzie to bardzo dynamiczna dyscyplina. Poznaj zasady gry w hokeja, dowiedz się, ile trwa mecz hokeja i z ilu zawodników składa się drużyna.

mężczyzna w stroju i łyżwach hokejowych grający w hokeja na lodowisku

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska.

Mecze hokejowe muszą rozgrywać się na boiskach o odpowiednich wymiarach. Jakie wymiary ma boisko do hokeja według International Ice Hockey Federation?

osoby trenujące łyżwiarstwo szybkie

Short track - co to? Co to za odmiana łyżwiarstwa szybkiego?

Short track to odmiana łyżwiarstwa szybkiego, w której zawodnicy ścigają się na krótkim torze. Należy do dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich.