Pływanie żabką z głową nad wodą
Podczas pływania żabką należy zwrócić bardzo dużą uwagę na postawę – szczególnie na to, w jaki sposób trzymamy głowę. Wiele osób ma tendencję do pływania z głową nad wodą. Spowodowane jest to często lękiem przed pełnym zanurzeniem. Tymczasem żabka z głową nad wodą nie tylko nie pomaga na ból kręgosłupa, a wręcz może powodować jego uszkodzenia.
Szczególnie narażony jest odcinek piersiowy i szyjny kręgosłupa, jednak czasami dochodzi także do problemów z odcinkiem lędźwiowym. Trzymanie głowy ponad linią całego ciała sprawia, że układamy się w nienaturalnej pozycji. W konsekwencji może to doprowadzić do pogłębienia lordozy albo nawet do hiperlordozy. Właśnie dlatego pływanie w jeziorze, czy na basenie odkrytą żabką nie tylko nie ukoi bólu pleców, ale może go wręcz pogłębić.
Przytrzymywanie głowy nad wodą podczas pływania powoduje napięcie w strukturach mięśni w obrębie górnego odcinka szyjnego. Naturalną konsekwencją tego jest ból pleców. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele osób idąc na basen spodziewa się ukojenia dolegliwości z tego zakresu, a nie ich natężenia. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednia technika pływania.
Nauka pływania żabką nie jest trudna, dlatego warto sięgnąć po klapki basenowe, czepek pływacki i udać się na pływalnie. Należy jednak pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy podczas pływania. Efektywne pływanie stylem klasycznym daje mnóstwo korzyści nie tylko dla zdrowia, ale także dla wyglądu. Pozwala na spalenie dużej liczby kalorii, wyszczupla sylwetkę i aktywnie wzmacnia zarówno mięśnie, jak i stawy.