Dwóch mężczyzn wykonujących aktywność fizyczną ćwiczący na siłowni w strojach sportowych na macie na podłodze

Współczynnik aktywności fizycznej PAL – definicja i kalkulator

Współczynnik aktywności fizycznej (PAL) – dowiedz się, jak go obliczyć i jak wpływa na przemianę materii.

Współczynnik aktywności fizycznej (PAL) może być wskaźnikiem, który da Ci informacje odnośnie poziomu Twojej aktywności. Na jego podstawie można obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, które później wykorzystuje się podczas ustalania diety lub tworzenia planu treningowego. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać wskaźnik PAL na swoją korzyść.

Czym jest współczynnik PAL?

Skrót PAL oznacza w języku angielskim "Physical Activity Level". Tłumacząc na polski jest to współczynnik aktywności fizycznej. Za jego pomocą możesz zmierzyć swoją dzienną aktywność. Jest to podstawa do wyliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego. PAL zawiera w sobie następujące składowe:

– aktywność treningową;
– aktywność pozatreningową;
– dług tlenowy, a dokładniej kalorie, wydatkowane w jego ramach;
– efekt termiczny pożywienia (choć jedynie pośrednio).

Praca fizyczna, trening, spożywane kalorie, wszystko to ma wpływ na to, jak powinna wyglądać Twoja dieta.

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie kaloryczne

Jeśli chcesz schudnąć lub przybrać na wadze, powinieneś ustalić, jaka ilość kalorii będzie Ci do tego potrzebna przy Twoim trybie życia. Istotny jest również poziom aktywności fizycznej, który wpływa na dzienny wydatek energetyczny. Wiedząc, jakie zapotrzebowanie ma Twój organizm, będziesz w stanie uwzględnić odpowiednie posiłki w swojej diecie.

Dzienne zapotrzebowanie bazuje między innymi na podstawowej przemianie materii. Jest to proces metaboliczny, który odnosi się do minimalnej ilości energii zużywanej przez organizm w stanie spoczynku do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, krążenie krwi, termoregulacja czy utrzymanie czynności układu nerwowego. Mierzy się go w kaloriach, bazując na czynnikach takich jak płeć, wiek, masa ciała oraz poziom aktywności fizycznej.

Młode kobiety ćwiczące aerobic w strojach sportowych na hali sportowej mierzące współczynnik PAL

Jak dobrać odpowiedni współczynnik PAL? 

W celu oszacowania zapotrzebowania energetycznego należy uwzględnić współczynnik znajdujący poniżej:

1.2-1.3 – brak aktywności fizycznej (na przykład, gdy dana osoba jedynie leży w łóżku);
1.3-1.5 – niska aktywność fizyczna (sporadyczny ruch, treningi jedynie od czasu do czasu);
1.5-1.7 – średnia aktywność fizyczna (amatorskie trenowanie, choć regularne po parę razy w tygodniu);
1.8-2.0 – wysoka aktywność fizyczna (regularne uprawianie sportu o dużej intensywności);
2.0-2.4 – bardzo wysoka aktywność fizyczna (zawodowe uprawianie sportu lub niezwykle wymagająca praca fizyczna).

Oprócz samych treningów oraz pracy ważna jest również aktywność spontaniczna, nią jednak zajmiemy się nieco później. Pamiętaj, że powyższe dane są jedynie szacunkowe, jednak stanowią dość dobry punkt odniesienia.

Wzór na współczynnik aktywności fizycznej – kalkulator

Gdy znasz swoją podstawową przemianę materii (PPM), a także całkowitą przemianę materii (CPM), to możesz skorzystać ze wzoru na współczynnik PAL. Prezentuje się on następująco:

PAL = CPM/PPM

Jak widzisz, można go łatwo obliczać, o ile posiada się odpowiednie dane. Wskaźnik CPM sprawdzisz za pomocą kalkulatorów online, używając wzoru Mifflina, który jest dokładniejszy, niż wzór Harrisa-Benedicta.

Kobieta trenująca gimnastykę artystyczną na szarfach w sali treningowej mierząca współczynnik PAL

Czym jest aktywność spontaniczna NEAT?

Aby prawidłowo ustalić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, powinieneś zwrócić uwagę na różne aktywności w ciągu dnia. Trening siłowy czy kondycyjny jest istotny, jednak to zmierzenie całkowitej codziennej aktywności fizycznej pozwoli Ci lepiej obliczyć, jakiej dziennej kaloryki potrzebujesz.

Codzienne spacery, wchodzenie po schodach, przejażdżka z rodziną na rowerach, spacer z psem, każda z tych czynności również wpływa na całkowitą ilość Twojego ruchu. Owszem, nie są to aktywności tak męczące jak trening ze sztangą, jednak jeśli regularnie je wykonujesz, to one również wpływają na Twoją przemianę materii.

Tak naprawdę jest to ruch, którego nie powinno się bagatelizować. Niejeden dietetyk zwraca uwagę na to, że właśnie spontaniczne aktywności mogą sprawiać, że udaje Ci się (bądź nie) schudnąć. Wszak nawet dwa czy trzy treningi siłowe nie pomogą Ci w spaleniu kalorii w takim stopniu, jak regularny ruch. Nie musi być on intensywny, w tym przypadku liczy się jego czas trwania. Naturalnie siedzący tryb życia nie sprzyja odchudzaniu.

Dieta a współczynnik PAL

Jeśli potrafisz zmierzyć swój poziom aktywności fizycznej, to mniej więcej wiesz, ilu kcal potrzebuje Twój organizm. Możesz skorzystać z kalkulatora kalorii, aby dokładniej oszacować, jak powinna wyglądać Twoja dieta. Konsultacja z dietetykiem również może być dobrym pomysłem.

Podczas zmieniania swojej wagi, ważne jest poprawne oszacowywanie swojego deficytu kalorycznego. Jeśli jednak chciałbyś więcej jeść, możesz pomyśleć nie tylko nad dodatkowymi treningami, ale również zwiększeniem spontanicznej aktywności fizycznej

Odchudzając się, pamiętaj o swoim minimalnym zapotrzebowaniu energetycznym, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania podstawowych funkcji życiowych. Zbyt restrykcyjna dieta lub nadmierne ćwiczenia fizyczne mogą okazać się destrukcyjne dla Twojego zdrowia. Dlatego w zrzucaniu wagi zachowaj odpowiedni umiar. Rezultaty i tak przyjdą. W dodatku część dietetyków przekonuje, że wolniejsze zrzucanie kilogramów sprawia, że łatwiej jest uniknąć efektu jo-jo. To samo tyczy się zwiększenia masy.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czym jest współczynnik PAL i w jaki sposób możesz go wykorzystać. W dbaniu o swoje zdrowie warto posługiwać się pewnymi punktami odniesienia, co może pomóc Ci w zaplanowaniu odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznych.

Przeczytaj także:

mężczyzna i kobieta biegnący w odzieży do biegania z smartbandami na rękach

Jaka opaska sportowa będzie najlepsza? Smartband RANKING

Opaska sportowa to bardzo pożyteczne urządzenie, które mierzy aktywność fizyczną i pomaga dbać o zdrowy tryb życia. Poznaj nasz ranking smartbandów

mężczyźni biegnący w odzieży do biegania

Dlaczego warto uprawiać sport? Wpływ sportu na zdrowie

Aktywność fizyczna poprawia oddychanie, wzmacnia serce, wytrzymałość, układ immunologiczny, a nawet zwiększa średnią długość życia.

mężczyzna biegnący po zakrzywionej ulicy w odzieży do biagania

Sport a depresja – czy aktywność fizyczna zwalcza depresję?

Leczenie depresji i zaburzeń psychicznych to trudny proces. Regularna aktywność fizyczna może terapię wspierać. Sprawdź jak sport pomaga w depresji.

Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży – dlaczego jest tak ważna?

Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży – dlaczego jest tak ważna?

Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce – czy jest w dobrej kondycji? Sprawdź, jak wpływa na rozwój i jak zachęcić dziecko do aktywności.

 Bieganie czy rower - która aktywność fizyczna jest lepsza

Bieganie czy rower - która aktywność fizyczna jest lepsza

Bieganie czy rower? Zastanawiasz się, którą aktywność wybrać? Czy lepiej biegać czy jeździć na rowerze? Zapraszamy do przeczytania tego poradnika