mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej w kasku

Ile jedzie hulajnoga elektryczna — jaka jest dozwolona prędkość?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach dosłownie zalały ulice. Ich prędkość maksymalna potrafi być naprawdę imponująca. Ile jedzie hulajnoga ?

Od mniej więcej 2018 roku elektryczne hulajnogi stały się niesamowicie częstym widokiem na polskich drogach, chodnikach i nie tylko. Tego typu elektrycznych pojazdów jest cała masa, lecz jak szybko można nimi jeździć po mieście i ile wynosi prędkość maksymalna najlepszych modeli hulajnóg elektrycznych?

Hulajnoga elektryczna — ile jedzie najszybszy model?

Przez lata producenci potrafili prześcigać się w produkowaniu iście szalonych hulajnóg elektrycznych, na których można osiągać wręcz ogromne prędkości. Oczywiście stworzenie takich pojazdów to ogromne wyzwanie pod względem konstrukcyjnym, gdyż muszą być w stanie wytrzymać sporą prędkość jazdy i posiadać baterię, która wystarczy do zasilenia potężnego silnika wymaganego do osiągania sporych maksymalnych prędkości. 

Poszukiwania najlepszych hulajnóg warto rozbić na dwa rodzaje. Pierwszy to hulajnogi wyścigowe. Tak, istnieją takie pojazdy i są przeznaczone właśnie do profesjonalnego ścigania na hulajnogach. W tym celu stworzono między innymi model YCOM S1-X. Jest to wyścigowa hulajnoga, która zaprojektowana została od zera z myślą właśnie o bardzo szybkiej jeździe. Jej prędkość maksymalna wynosi ponad 100 km/h, a wystarczą drobne modyfikacje i będzie ona w stanie osiągać nawet 130 km/h. Aby to się udało, hulajnoga została wyposażona w aż dwa silniki elektryczne, a cała konstrukcja jest z włókna węglowego, dla lepszej wytrzymałości i niższej wagi. 

W wypadku hulajnóg cywilnych jeden z najszybszych modeli zaprezentował Segway. Mowa tu o hulajnodze Segway KickScooter GT2, która posiada dwa silniki o łącznej mocy szczytowej rzędu 6 kW. Prędkość maksymalna to imponujące 70 km/h, a rozpędzenie się do 50 km/h tej hulajnodze zajmuje zaledwie 4 sekundy. 

kierownica hulajnogi

Jaka jest dozwolona prędkość, z jaką można jeździć hulajnogą elektryczną po jezdni lub drodze dla rowerów?

Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych i rosnąca ilość incydentów z ich udziałem sprawiła, że polski rząd zajął się tym tematem i wprowadził modyfikacje prawa, które miało nałożyć nieco większe ograniczenia na hulajnogi . Dotyczą one właśnie przede wszystkim prędkości. Poniżej wspomniane przepisy zadebiutowały 20 maja 2021 roku i jednocześnie pojawiły się też prawne definicje hulajnogi elektrycznej, która dodatkowo została odseparowana do grupy UTO, czyli Urządzeń Transportu Osobistego.

W trakcie poruszania się po jezdni wszystkie hulajnogi elektryczne obowiązuje maksymalna dozwolona prędkość wynosząca 20 km na godzinę. Taki limit obowiązuje niezależnie, czy miejscem poruszania się jest droga lub pas dla rowerów. Trzeba jednak pamiętać, że jezdnia raczej nie jest odpowiednim miejscem do jazdy elektryczną hulajnogą. Przez to w takich miejscach można korzystać z hulajnogi tylko wtedy, gdy inne pojazdy mają ograniczenie prędkości do 30 km/h. W polskich miastach takich miejsc jest więc naprawdę niewiele. W tej kwestii hulajnogi i tak wypadają lepiej od urządzeń transportu osobistego, które nie są dopuszczone do jazdy po drogach publicznych i można z nich korzystać tylko na ścieżkach rowerowych oraz chodnikach.

Hulajnoga elektryczna a jazda po chodniku

Jadąc po chodniku, podobnie jak korzystając z drogi dla rowerów lub pasa ruchu użytkownicy hulajnóg elektrycznych mogą rozwinąć prędkość wynoszącą maksymalnie 20 kilometrów na godzinę. Sprawa nie jest jednak tak prosta. W takich miejscach istnieje bowiem jeszcze jedno ograniczenie wprowadzone przez apis prawny mówiący o tym, że pojazd powinien poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Ma to być kontrolowane przez policjantów, którzy w wielu miejscach prędkość hulajnogi elektrycznej mierzą po prostu „na oko”, w ten sposób stwierdzając, czy nie jedzie ona zbyt szybko.

mężczyzna jadący przez pasy na hulajnodze w kasku

Inne przepisy dotyczące hulajnóg z napędem elektrycznym

Osoby poruszające się na pojazdach, jakimi są hulajnogi, muszą uważać w wielu miejscach. Mowa tu na przykład o strefach zamieszkania, które dziś tworzy się również w zatłoczonych miejscach, takich jak deptak biegnący wzdłuż Wisły w Warszawie. Owszem, jest tam specjalny pas ruchu dla rowerów, czyli po prostu ścieżka rowerowa. Przez to, że znajduje się tam jednak strefa zamieszkania, wedle Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku wszystkie pojazdy są zmuszone do ustąpienia pierwszeństwa pieszym. o czym często po prostu się zapomina. 

Jakie są mandaty za zbyt dużą prędkość na hulajnodze elektrycznej?

Osoby, którym uda się popełnić wykroczenie na takiej hulajnodze są oczywiście narażone na mandaty. Te od 1 stycznia 2022 roku są raczej nieprzyjemne i kwoty potrafią zaboleć. Świetnym przykładem może być pewien mieszkaniec Sulejówka. Korzystał on ze zmodyfikowanej hulajnogi i rozpędził się do prędkości 73 km/h. Pomimo tego, że jechał on na drodze z ograniczeniem do 70 km/h otrzymał mandat w wysokości 1500 złotych, gdyż ograniczenie dla hulajnóg elektrycznych jest zawsze takie samo. 

Mandatem są narażeni także użytkownicy hulajnóg, którzy zdecydują się kierować takim pojazdem w stanie nietrzeźwości. Wbrew wielu mitom nie grozi to jednak konfiskatą prawa jazdy. Mimo wszystko nie warto testować swojego szczęścia i lepiej odpuścić sobie jazdę „na podwójnym gazie”, gdyż nie tylko jest to niebezpieczne, ale też bardzo surowo karane. Obecny taryfikator mandatów przewiduje za takie wykroczenie karę aresztu lub grzywny w wysokości przynajmniej 2500 złotych, więc jest to kwota wyższa niż cena wielu budżetowych hulajnóg elektrycznych od uznanych producentów

Przeczytaj także

Triki na hulajnodze - jak je wykonywać?

Triki na hulajnodze - jak je wykonywać?

Jazda na hulajnodze wcale nie musi być jednostajna i nudna. Poznaj najpopularniejsze triki na hulajnodze oraz jak się do nich przygotować!

 Buy Back – zyskaj na sprzedaży hulajnogi używanej w Decathlon

Buy Back – zyskaj na sprzedaży hulajnogi używanej w Decathlon

Skorzystaj z usługi Buy Back w Decathlon i zyskaj nawet do 1000 zł za sprzedaż hulajnogi używanej w dobrym stanie. Bądź eko – nie wyrzucaj!

chłopiec i dziewczynka jadący na hulajnogach w kaskach

Jaka hulajnoga wyczynowa dla 10-latka jest najlepsza?

Najlepsza hulajnoga wyczynowa dla 10-latka do jazdy w skateparku – jaki model hulajnogi wybrać dla 10-latka, aby wytrzymała triki i wyczynową jazdę

Mężczyzna stojący obok hulajnogi elektrycznej

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Jaki model sprawdzi się?

Ranking hulajnóg elektrycznych – sprawdź, jak działa hulajnoga elektryczna i na jaki model warto się zdecydować.