kobieta i mężczyzna w kurtkach puchowych stojący w górach z plecakami na plecach

Góry zimą dla początkujących – propozycje górskich szlaków, porady na temat zimowych wędrówek

Sprawdź jak przygotować się na wędrówkę po górach zimą. Dowiedz się co zabrać na zimowy trekking górski i które szlaki zimą w górach wybrać.

Myśląc o zimie w górach, większość miłośników aktywnego stylu życia widzi jazdę na nartach lub snowboardzie. Turystyka piesza na zimowych szlakach wciąż nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt popularna. A szkoda, ponieważ zapewnia naprawdę wspaniałe doznania. Pozwala cieszyć się niezwykłą, majestatyczną panoramą gór i wykazać się pod względem formy fizycznej. Wycieczki w góry dla początkujących są prawdziwym wyzwaniem. Hartują charakter, pozwalają przekraczać własne bariery i zapewniają naprawdę intensywny trening wydolnościowy. Jeśli tak jak my, uwielbiasz trekking górskimi szlakami i planujesz rozpocząć swoją przygodę z górami zimową porą, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Góry zimą dla początkujących – zobacz, jak przygotować się na zimowy trekking

Większość szlaków górskich w Polsce, która dostępna jest dla turystów pieszych, wymaga przygotowania pod względem formy fizycznej. Oczywiście, istnieje całkiem sporo tras, na których poradzi sobie nawet osoba, która w górach stawia swoje pierwsze kroki, jednak nie dają one aż tyle radości i satysfakcji, co szlaki nieco trudniejsze. Wybierając się na wycieczkę zimą po górach, należy więc nieco popracować nad swoim ciałem. Budowanie kondycji, która pozwoli Ci pokonywać kolejne etapy z większą lub mniejszą przyjemnością, to podstawa udanej wyprawy. Z tego powodu, warto zadbać zarówno o wydolność organizmu jak i o siłę nóg i górnej połowy ciała, która odpowiadać będzie za noszenie plecaka. Poruszanie się po śliskiej nawierzchni lub głębokim śniegu, wymaga bowiem znacznie więcej siły i koordynacji niż pokonywanie tej samej trasy latem. Dlatego, jeśli zamierzasz wybrać się zimą w góry, zadbaj o to, by być do tego odpowiednio przygotowanym/przygotowaną. W tym celu, spędzaj czas na wielogodzinnych spacerach po lesie, na bieganiu lub na ćwiczeniach w siłowni. Dzięki treningom, śnieżne szlaki będą dla Ciebie bardziej przystępne.

kobieta w odzieży outdoorowej

Planowanie trasy – pamiętaj, że nawet łatwe szlaki zimą stają się wymagającymi szlakami

Będąc w górach zimą, warto pamiętać o tym, że dzień jest znacznie krótszy niż latem. Nawet jeżeli normą jest dla Ciebie kilkunastogodzinny trekking letni po nieco bardziej zaawansowanych trasach, nie lekceważ szybko zapadającego zmroku, który charakterystyczny jest dla zimowej pory. Weź pod uwagę także to, że po śniegu chodzi się znacznie wolniej niż po ubitej ziemi czy kamieniach. Z tego powodu, warto wybrać trasy znacznie krótsze i mniej wymagające, niż masz to w zwyczaju robić latem. Do zaplanowania trasy nie należy podchodzić zbyt ambicjonalnie. Zima w górach potrafi być naprawdę nieprzewidywalna. Może się zdarzyć, że podczas słonecznego dnia, niebo nagle zasłoni się chmurami, z których padać zacznie intensywny śnieg a widoczność spadnie niemal do zera. Bez względu na to, czy wybierasz się w Tatry, Beskidy, Karkonosze czy Bieszczady, przygotuj się na ewentualne gwałtowne zmiany warunków pogodowych. Lepiej zaplanować trasę krótszą i szybciej wrócić do domu lub dojść do schroniska, niż dać zaskoczyć się śnieżycy i utknąć gdzieś na trasie.

Warunki – planując zimową wycieczkę, sprawdź pogodę i ewentualne zagrożenie lawinowe

Jak wspomnieliśmy wyżej, mimo wspaniałych walorów widokowych, góry zimową porą potrafią być naprawdę trudne. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby przed wyjściem na szlak, sprawdzić najbardziej aktualną prognozę pogody. Zapomnij o znanych Ci ogólnopolskich portalach pogodowych. Zanim wybierzesz się na zdobywanie szczytów Tatr, odwiedź stronę internetową TOPR. Jeżeli będziesz zdobywać inne pasma górskie, koniecznie wejdź na stronę internetową GOPR. Informacje, które na nich znajdziesz, będą najbardziej wiążące. Dowiedz się, czy na terenach, które masz zamiar odwiedzić, występuje zagrożenie lawinowe i jaki jest jego ewentualny stopień. Jeśli ratownicy TOPR lub GOPR odradzają wyjście w góry, weź sobie tę radę głęboko do serca. Lawiny spotkać można bowiem nie tylko na szczytach Tatr wysokich, ale również w Bieszczadach, Pieninach, Karkonoszach i na Babiej Górze. Miej także w pamięci fakt, że góry są środowiskiem, w którym zmiana pogody może być gwałtowna i nagła. Nawet piękny i słoneczny dzień może nagle zmienić się w nieprzyjazną śnieżycę, która sprawi, że temperatura spadnie o kilka stopni. W połączeniu z porywistym wiatrem i świeżym śniegiem, pokrywającym drogę, warunki mogą stać się naprawdę trudne, jeśli nie ma się przy sobie odpowiedniego wyposażenia.

góry zimą

Pożywienie – zerknij, co warto mieć w plecaku na zimowym szlaku

Chodzenie po zaśnieżonych górach to dla organizmu nie lada wyczyn. Dlatego warto zadbać o to, by zapewnić sobie odpowiedni prowiant. W jego skład powinny wchodzić na przykład batony energetyczne, czekolada, orzechy i banany. Poza tym warto pomyśleć o zabraniu ze sobą ciepłego posiłku. Może być to zupa w termosie lub danie gulaszowe. Jeżeli masz miejsce w plecaku, możesz także wziąć ze sobą kuchenkę turystyczną i na niej podgrzać wodę, którą następnie zalać można danie liofilizowane lub danie instant. Jeżeli jadasz mięso, możesz zabrać ze sobą także suszoną wołowinę lub kabanosy i kawałek chleba lub bułkę. Jeśli jesteś na diecie wegetariańskiej, postaw na pieczywo i ser żółty, natomiast jeśli jesteś weganinem/weganką, wybierz na przykład kanapkę z pastą z fasoli.

Napoje – dowiedz się, jak nawadniać się podczas chodzenia po górach

Podczas wysiłku powinno nawadniać się nawet wtedy, gdy nie czuje się pragnienia. W niskiej temperaturze może bowiem zdawać Ci się, że nie musisz nic pić. W ten sposób można doprowadzić do odwodnienia organizmu. Aby temu zapobiec, należy wypijać regularnie kilka łyków wody lub napoju izotonicznego. Warto też zabrać ze sobą termos z herbatą lub kawą. Dobrze, gdy będzie ona posłodzona. Zapewni Ci nie tylko nawodnienie, ale też dodatkową porcję energii.

Polskie góry zimą to nie tylko Tatry – poznaj przykładowe górskie szlaki dla początkujących

Najbardziej popularnym pasmem w Polsce są Tatry. Na terenie naszego kraju znaleźć można jednak także inne góry, które również zapierają dech w piersiach widokiem i majestatem. Jeśli masz w swoich planach zimową wyprawę, ale nie wiesz, gdzie warto się udać, spieszymy z pomocą. W pierwszej kolejności jednak informujemy, że znaczna część tras pieszych pokrywa się z trasami przeznaczonymi narciarstwu biegowemu. Nie dziw się więc, jeśli na swojej drodze spotkasz narciarza biegowego. Góry zimą – propozycje dla początkujących:

Pieniny. Jeśli zależy Ci na stosunkowo prostej trasie, postaw na drogę na Wysoki Wierch;

Beskid Śląski. Skrzyczne, Klimczok i Szyndzielnia nie powinny sprawiać trudności nawet osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zimowym trekkingiem;

Beskid Sądecki. Wybierz się na tereny otaczające Piwniczną-Zdrój i Krynicę-Zdrój;

Tatry. Tereny tatrzańskie to naprawdę szeroki wybór tras o różnym stopniu trudności. Zacznij od Morskiego Oka, Rusinowej Polany, Nosala, Hali Gąsienicowej, Kopieńca Wielkiego, Doliny Kościeliskiej i Doliny Strążyskiej.

Przeczytaj także

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

kobieta wkładająca apteczkę turystyczną do plecaka

Apteczka w górach – co powinna zawierać apteczka turystyczna

Sprawdź jak spakować apteczkę turystyczną na wyprawę górską, co skompletować, aby apteczka w górach umożliwiła udzielenie pierwszej pomocy.

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

mężczyzna i kobieta idący po górach ubrani w polary z plecakami na plecach

Jaki polar wybrać ? Gramatura, wykończenie - na co zwrócić uwagę?

Sprawdź jaki polar wybrać. Dowiedz się czym jest polar, czy warto mieć bluzę polar, o czym mówi gramatura materiału polarowego itd. Zapraszamy!