Na przestrzeni ostatnich lat kolarstwo górskie przeszło olbrzymią metamorfozę. Wyodrębniło się wiele gałęzi MTB, w której każda charakteryzuje się zupełnie inaczej zaprojektowanym rowerem. Wymienię tylko kilka z nich, bo o rodzajach rowerów górskich napisać można oddzielny obszerny artykuł.
Największą grupą rowerów MTB są rowery turystyczne. Charakteryzują się one komfortową geometrią, jak na rowery sportowe, wygodną pozycją za kierownicą, miejscem do montażu błotników, stopki, czy też bagażnika. Rower te służą na weekendowe wycieczki z całą rodziną i ich zadaniem jest dawać jak najwięcej radości i komfortu z jazdy po leśnych ścieżkach.
Rowery cross country (XC) są przeznaczone do treningów, startu w zawodach i nastawione są na osiągi, sztywność i pewność prowadzenia. Zastosowane są w nich technologie, które mają za zadanie pozwolić użytkownikowi na szybkie i pewne pokonanie przeszkód, rowery są zdecydowanie lżejsze (9,5-12kg), aby łatwiej podjeżdżać pod wzniesienia. Trasy XC charakteryzują się dużą ilością podjazdów i stromych zjazdów, dlatego dla pewność prowadznia na zjazdach oraz coraz trudniejszych trasach XC, wielu zawodników decyduje się na rowery z pełnym zawieszeniem (full suspension), aby łatwiej pokonać techniczne ścieżki. Rowery tylko z przednim amortyzatorem (hardtail) będą lżejsze, co jest zaletą przy podjazdach, ale przy zjazdach potrzebują większych umiejętności kolarza.
Rowery all mountain (AM) to rowery przeznaczone do zjazdów po technicznych ścieżkach, czy jazdy po górach i służą do zabawy na szlakach. Charakteryzują się większym skokiem amortyzatorów, zazwyczaj są to rowery z pełnym zawieszeniem, geometrią, która pozwala na bardziej agresywną jazdę i standardem stała się opuszczana sztyca. Jest to element, który pozwala w czasie zjazdów na obniżenie wysokości siodełka z manetki na kierownicy, aby kolarz mógł wychylić się za siodełko i obniżyć środek ciężkości i bezpiecznie zjechać po najbardziej stromych szlakach.
Damskie rowery górskie charakteryzują się krótszym mostkiem, damskim siodełkiem, klamkami hamulcowymi bliżej kierownicy oraz bardziej miękką sprężyną w amortyzatorze. Elementy te dostosowane są do kobiecej budowy ciała, aby zagwarantować jeszcze większy komfort podczas jazdy.
Coraz większą popularnością cieszą się również rowery górskie ze wspomaganiem elektrycznym, które pozwalają na pokonywanie dłuższych odległości, większej ilości wzniesień, dotrzymywaniem tempa bardziej wytrenowanym kolarzom, ale najważniejszą kwestią jest dawanie radości z jazdy. Polecam wypożyczyć rower elektryczny na Decathlon Rent i przekonać się, że na takim rowerze również można się zmęczyć na leśnych ścieżkach.