Zasady gry – jak odróżnić tenis stołowy od ping-ponga po regułach
Obie odmiany stołowego tenisa różnią się od siebie już na pierwszy rzut oka. Poza innymi kolorami piłeczek i rakietek, różnice widać przede wszystkim w sposobie grania.
Tenis stołowy to dyscyplina, w której często podkręca się piłkę na różne sposoby. Jest zdecydowanie bardziej ofensywny, to w nim dominuje rotacja piłki. Najbardziej znanym uderzeniem rotacyjnym jest tak zwany top spin. Zawodnicy tenisa stołowego korzystają z niego bardzo często. Papier ścierny na paletce ping-pongowej wyklucza ten sposób gry. Polega na uderzaniu piłeczki, nie jej obracaniu. Uderzenie podkręcone zdecydowanie trudniej przewidzieć ze względu na tor lotu piłki. Przeciwnik ma więc przewagę, która polega na elemencie zaskoczenia. Aby poprawnie wykonać spin piłeczki, zawodnik musi mocno pracować nie tylko głową, ale również nogami i innymi partiami ciała. Uderzenie ping-pongowe jest znacznie prostsze i opiera się o koordynację wzrokowo-ruchową zawodnika.
Tenisiści stołowi muszą dostosowywać się jednak do restrykcyjnych zasad dotyczących serwowania. Tenisowi piłkarze serwujący, muszą podrzucić piłeczkę pionowo do góry, przy pomocy otwartej dłoni, na wysokość minimum 16 centymetrów. Nie mogą uderzyć jej pod powierzchnią stołu. Nie mogą także dotknąć siatki. Zasady ping-pongowe natomiast pozwalają na bardziej dowolny sposób serwowania. Gracze mogą na przykład upuścić piłeczkę na stół a następnie ją odbić. Mogą też odbić piłeczkę przed podaniem jej do przeciwnika. Serw w ich wykonaniu jest bardziej nieprzewidywalny, można nim zmylić przeciwnika. Zawodnicy ping-pongowi starają wykorzystać się niemal wszystkie zagrania istniejące w tenisie stołowym, na które mogą pozwolić sobie grając odmienną paletką.