Hulajnoga elektryczna — maksymalna dozwalana prędkość i inne przepisy
Przed rozpoczęciem wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji warto wpierw zorientować się, co o hulajnogach z elektrycznym napędem mówią przepisy. Te weszły w życie dopiero w 2021 roku, gdy wprowadzono zmiany do ustawy prawo o ruchu drogowym. Przede wszystkim zmieniły one sposób, w jaki klasyfikowani są użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Wcześniej byli określani jako piesi, co powodowało sporo problemów, gdyż średnia prędkość pieszego to około 7 km/h, czyli nawet 3-krotnie mniej niż prędkość przeciętnych hulajnóg elektrycznych.
Obecnie hulajnogi są traktowane jako coś pomiędzy rowerami, a tzw. urządzeniami transportu osobistego, do których zalicza się deskorolki elektryczne i inne tego typu pojazdy. Miejscem przeznaczenia hulajnóg elektrycznych są ścieżki rowerowe, następnie jezdnie, a w ostateczności można poruszać się po chodnikach. Dodatkowo jedyne jezdnie, na które wstęp mają użytkownicy hulajnóg elektrycznych to takie, na których ograniczenie prędkości wynosi maksymalnie 30 km/h.
Maksymalna dozwolona prędkość jazdy hulajnogą po jezdni lub ścieżce rowerowej wynosi z kolei zaledwie 20 km/h. Na chodnikach jest ona jeszcze niższa, gdyż tam można jeździć z prędkością podobnej do tej osiąganej przez pieszego, czyli około 7 km/h. Niedostosowanie się do ograniczeń może poskutkować mandatem o wysokości ustalonej przez taryfikator mandatów. To spowodowało, że w wielu modelach hulajnóg zamontowano ograniczniki, które blokują maksymalną prędkość na poziomie 20 km/h.