Kobieta zakładająca koniu kaloszki na kopyta w stajni

Po co są kaloszki dla konia? Jak wybrać najlepsze?

Kaloszki dla konia chronią kopyta podczas codziennych treningów przed urazami. Co warto o nich wiedzieć? Jak je wybrać? Oto wskazówki.

Końskie kaloszki i zasadność ich używania nie mają dużo wspólnego z pogodą. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie ochrony końskim kopytom. Jakie kaloszki dla konia wybrać? Sprawdźmy!

Kaloszki dla koni – co to takiego?

Kaloszki zaprojektowane dla koni to specjalistyczne ochraniacze, powstałe z myślą o ochronie kopyt. To akcesorium do jazdy konnej może być wykonane z różnego rodzaju materiałów, a do tego oferować paski z rzepem i inne typy zapięcia, zapewniając pewne i stabilne dopasowanie. Kaloszki poleca się zwierzętom:

– które „gonią tyłem”, czyli mają skłonność do zahaczania zadnimi nogami o przednie;
– narażonym na uszkodzenie, obtarcie koronki oraz piętki kopyta;
– do ochrony puszki kopytowej;
– podkutym pierwszy raz, które oswajają się z nową sytuacją, jaka spotkała ich kopyta.

Kobieta jadąca na koniu ubranego w kaloszki

Po co są kaloszki dla konia?

Jeśli chodzi o kaloszki dla konia, zastosowanie ich jest dość szerokie. Do czego służą? Przede wszystkim chronią przed urazami, zapewniając dodatkową warstwę dla kopyt podczas treningu na twardym lub trudnym terenie. Oprócz tego niektóre kalosze są zaprojektowane tak, by gwarantować dodatkowe wsparcie dla zwierząt, które mają problemy kopytowe. Pomagają też równomiernie rozłożyć ciężar na kopyto. 

Kalosze dla konia zapewniają także ochronę przed wilgocią i zimnem podczas mokrej, błotnistej lub śnieżnej pogody. Ich używanie ułatwia również utrzymanie kopyt w czystości. Warto też zaznaczyć, że w niektórych dyscyplinach jeździeckich, takich jak skoki przez przeszkody czy rajdy terenowe, kalosze często stosowane są dla dodatkowej ochrony kopyt przed zranieniem, zapobiegając obtarciom, otarciom i innymi urazom. 

Koń stojący w ochraniaczach i kaloszkach dla konia na kopytach

Jakie wybrać kaloszki dla konia?

Najważniejsze jest to, aby kaloszki dla konia wykonane były z wytrzymałego materiału wysokiej jakości. Porządne, które dobrze chronią kopyta, będą odporne na uderzenia, a także zapewnią dodatkowe wzmocnienia od strony piętki. Najcięższym testom poddawane są kaloszki, które mierzą się z użytkowaniem przez konie na 4 nogi kute. Ochraniacze mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład ze skóry syntetycznej z gumowymi dodatkami.

Druga istotna sprawa to rodzaj zapięcia kaloszków. W większości z nich możesz znaleźć różnego rodzaju rzepy.  Ich zdecydowanymi zaletami są łatwość w dopasowaniu i zazwyczaj duża odporność na zniszczenie. Niestety do rzepów często przyczepia się podłoże, z którym mają kontakt. Bardzo rzadko, ale zdarzyć może się kaloszek zapinany na kółeczka – ten sposób jest zdecydowanie łatwiejszy do utrzymania w czystości. Warto szukać modeli, które mają podwójne zapięcie.

Kolejna ważna cecha to zastosowanie przyjemnego, miękkiego w dotyku materiału od wewnętrznej strony.  Dzięki temu istnieje małe ryzyko, że koń obetrze sobie okolice kopyta podczas użytkowania kaloszków. Często wykorzystywany jest do tego neopren, czasem powleczony lycrą lub innym tego typu materiałem. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe. Neoprenowe modele na przykład obszyte futerkiem, zyskują dodatkowo ciekawy wygląd.

Ostatnia istotna kwestia to łatwość w utrzymaniu w czystości. Każdy kaloszek ma bliski kontakt z podłożem, w związku z czym ważne, aby można było go w prosty sposób wyczyścić. Piach czy zaschnięte błotko, nieusunięte od wewnętrznej strony, mogą powodować niechciane obtarcia. Wybierając kaloszki dla swojego kopytnego, zwróć uwagę na tę kwestię i pamiętaj, że wersja kaloszków z futerkiem będzie jeszcze bardziej uciążliwa w czyszczeniu.

Jak dbać o kaloszki dla konia? Czy można je prać w pralce?

Podczas codziennych treningów łatwo może dojść do zabrudzenia kaloszków, zarówno od zewnętrznej strony, jak i wyściółki. Aby na długi czas były solidne i wygodne, warto o nie dobrze zadbać. Jak pielęgnować ten sprzęt jeździecki? Oto wskazówki:

Regularne czyszczenie – po każdym użyciu usuń błoto, piasek i inne zabrudzenia. Możesz to zrobić przy pomocy miękkiej szczotki lub przemywając je pod bieżącą wodą. Dzięki temu zapobiegniesz gromadzeniu się brudu.

– Przemywanie i dezynfekcja – od czasu do czasu warto dokładniej umyć kaloszki, używając delikatnego detergentu oraz ciepłej wody. Niekiedy konieczna może być też dezynfekcja.

– Porządne suszenie – każde kaloszki, czy to z syntetycznym futerkiem, czy bez, należy dobrze wysuszyć, najlepiej w naturalnych warunkach, z dala od takich źródeł ciepła jak grzejniki, które mogą uszkodzić elastyczny materiał. Nie rób tego w wilgotnych, zamkniętych pomieszczeniach.

Przechowywanie – unikaj takiego, które spowoduje u nich trwałe zdeformowanie. Powinny być przechowywane w pozycji naturalnej lub zawieszone, by zachowały swój kształt i były gotowe do użycia.

Naprawa i konserwacja – regularnie sprawdzaj kaloszki pod kątem zużycia i zniszczeń. Dotyczy to każdego ich elementu – zapięcia na rzep, wyściółki czy zdobień. Jeśli wykryjesz luźne szwy, przystąp od razu do naprawy.

Chroniące przed zadrapaniami podczas intensywnych treningów i wykonane z wysokiej jakości materiału – takie właśnie powinny być kaloszki. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie ochraniacze wybrać na start dla swojego konia!

Przeczytaj także:

kobieta w stroju gimnastycznym  wykonująca figurę na koniu

Dyscypliny jeździeckie – poznaj wszystkie sporty konne

Dyscypliny jeździeckie to sportowa jazda konna. Jeździectwo dzieli się m.in. na ujeżdżenie, skoki i wszechstronny konkurs konia wierzchowego.

Kobieta w toczku jeździeckim wykonująca skok przez przeszkodę podczas jazdy konnej

Upadek z konia – jak spadać, by nie zrobić sobie krzywdy?

Upadek z konia – na to każdy jeździec musi być gotowy. Co zrobić w razie upadku z konia, by zminimalizować ryzyko potencjalnych urazów?

kobieta jadąca konno w odzieży i toczku  jeździeckim

Style jazdy konnej – rodzaje jeździectwa

Style jazdy konnej dzielą się na dwa rodzaje – jeździectwo klasyczne i westernowe. Wybór zależy od wyszkolenia konia i preferencji jeźdźca.

osoby jadące konno

Jazda konna w ciąży - czy można jeździć konno z brzuszkiem

Czy można jeździć konno w ciąży? Jaki sport uprawiać w czasie ciąży? Co mówią eksperci na temat jazdy konnej w ciąży? Jeździectwo z brzuszkiem.

koń stojący w stajni

Ile kosztuje koń? Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie konia

Ile kosztuje koń? Sprawdź, jakim wydatkiem jest zakup własnego wierzchowca oraz ile kosztuje utrzymanie konia.